Canterbury Champs

January 31, 2016

Listed below are Offroad Racing Canterbury Champs.

Overall

1983/84-Brett Granger and S Munro (1st)

1984/85-Allan Weir (1st)

1985/86-Richard Wormald (1st)

1986/87-Paul Woodthorpe (1st)

1987/88-Paul Woodthorpe (1st)

1988/90-Roger Low (1st)

1990/91-Roger Low (1st)

1991/92-Mike Ransome (1st)

1992/93-Ann Davison (1st)

1993/94-Neil Davison (1st)

1994/95-Steve Gardiner (1st)

1995/96-Nicole and Roger Low (1st)

1997-Geoff Densem (1st)

1998-Ryan Densem (1st)

1999-Denise Beynon (1st)

2000-Blair Tissiman (1st)

2001-Rodney Walls (1st)

2002-Jeanette Doyle (1st)

2003-Rodney Walls (1st)

2004-Ron Crosby (1st)

2005-Rodney Walls (1st)

2006-Wayne Moriarty (1st)

2007-Scott Campbell (1st)

2008-Rodney Walls (1st)

2009-Steven Boyd (1st)

2010-

2011-Terry Munro (1st)

2012-Rob Palmer (1st)

2013-Ian Simcox (1st)

2011-Terry Munro  (1st) Steven Boyd (2nd) Wayne Moriarty (3rd)

2012-Rob Palmer (1st) Gary Watson (2nd) Ian Simcox (3rd)

2013-Ian Simcox (1st) Ron Crosby (2nd) Damian Haliday (3rd)

2014-Graham Fleming (1st) Wayne Moriarty (2nd) Ian Simcox (3rd)

Most Wins= Rodney Walls x4

Class 1

1985/86-John Avery (1st)

1986/87-Russell Byfield (1st)

1987/88-Russell Byfield (1st)

1988/89-Mark Brown (1st)

1989/90-Neil Davison and Craig McNabb (1st)

1990/91-Tony Gardiner (1st)

1991/92-Paul Woodthorpe (1st)

1992/93-Harvey Davison (1st)

1993/94-Geoff Densem (1st)

1994/95-Geoff Densem (1st)

1995/96-Geoff Densem (1st)

1997-Geoff Densem (1st)

1998-John McKendry (1st)

1999-James Roberts (1st)

2000-Blair Tissiman (1st)

2001-Jason Jeffs (1st)

2002-Geoff Densem (1st)

2003-Geoff Densem (1st)

2004-Darryl Oftgen (1st)

2005-David Knowles (1st)

2006-

2007-Geoff Densem (1st)

2008-

2009-

2010-Geoff Densem (1st)

2011-Geoff Densem (1st)

2012-Geoff Densem (1st)

2012-Geoff Densem (1st) Kevin Nankerville (2nd) Vincent Harvey (3rd)

2013-Matt Clark (1st) Geoff Densem (2nd)

2014- Vinnie Harvey (1st) Geoff Densem (2nd)

Most wins= Geoff Densem x9

Class 2

2012 Ian Simcox  (1st) Steven Boyd (2nd)

2013 Ian Simcox (1st) Ron Crosby (2nd) Steven Boyd (3rd)

2014 Ian Simcox (1st) Steven Boyd (2nd)

Class 3

2012 Wayne Moriarty (1st) JP Griffiths (2nd) Nigel Sutherland (3rd)

2013 Alex Mc Indoe (1st) Blair Prebble (2nd) Wayne Moriarty (3rd)

2014 Wayne Moriarty (1st) Blair Prebble (2nd) Nigel Sutherland (3rd)

Class 4

2012 Mathew Adams (1st) Dale Hammond (2nd) Mathew Hides (3rd)

2013 Simon Smith (1st)

2014 Simon Smith (1st)

Class 5

1985/86-Richard Wormold (1st)

1986/87-Dale Hammond (1st)

1987/88-Paul Woodthorpe (1st)

1988/89-Andrew Rowe (1st)

1989/90-Paul Williams (1st)

1990/91-Dave Stokes (1st)

1991/92-Geoff Densem (1st)

1992/93-Steve and Terina Gardiner  (1st)

1993/94-Steve and Terina Gardiner (1st)

1994/95-Steve Gardiner (1st)

1995/96-Stu Stokes (1st)

1996-

1997-Ryan Densem (1st)

1998-Ryan Densem (1st)

1999-Denise Beynon (1st)

2000-Rodney Walls (1st)

2001-Rodney Walls (1st)

2002-Jeanette Doyle (1st)

2003-Rodney Walls (1st)

2004-Alistar Ward (1st)

2005-Rodney Walls (1st)

2006-Blair Prebble (1st)

2007-Clint Densem (1st)

2008-Rodney Walls (1st)

2009-

2010-Clint Densem (1st)

2011-Clint Densem (1st)

2012-Clint Densem (1st) Andrew Johnstone (2nd) Bruce Rolls (3rd)

2013-Andrew Johnstone (1st)

2014-Graham Fleming (1st) Andrew Johnstone (2nd)

Most Wins- Rodney Walls = 5

Class 7

1985/86-Paul Woodthorpe (1st)

1986/87-Paul Woodthorpe (1st)

1987/88-Robin Griffiths (1st)

1988/89-Paul Williams (1st)

1989/90-Roger Low (1st)

1990/91-Roger Low (1st)

1991/92-Mike Ransome (1st)

1992/93-Steven Crowe & Grant Dacombe (1st)

1993/94-Steven Crowe (1st)

1994/95-Grant Dacombe (1st)

1995/96-Chris Devereux (1st)

1997-John McGrirr (1st)

1998-Shane Arneben (1st)

1999-Jason McConnell (1st)

2000-Dyane Yates (1st)

Class 8

2012 Bryan Chang (1st)

2013 Gavin Storer (1st)

2014 Gavin Storer (1st)

Class 9

2013 Dale Hammond (1st)

Class 10

2012 Michael Wilson (1st) Damian Halliday (2nd) Murdock Halliday (3rd)

2013 Damian Halliday (1st)

2014 Damian Halliday (1st)

Class C

2012 Rob Palmer (1st) Graeme Fleming (2nd) Andrew Johnstone (3rd)

2013 Rob Palmer (1st) Sam Johnstone (2nd) Chris Devereux (3rd)

2014 Rob Palmer (1st) Sam Johnstone (2nd)

Class U

2012 Gary Watson (1st) Reece Trotter (2nd)

2013 Gary Watson (1st)

2014 Dave Henry (1st) Bob Uttridge (2nd)